Zalecenia dla seniorów w czasie pandemii

W tak trudnym dla nas wszystkich czasie informacji nigdy nie jest za dużo. Potrzebujemy przypomnienia i wsparcia by wytrwać w postanowieniu by dbać o siebie. Należy pamiętać, że czas odosobnienia to nie kara tylko to co robimy dla siebie i dla innych. Oto garść bardzo ważnych przypomnień.

Często myj ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust

Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy. Możesz to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. Dzięki temu chronimy siebie i innych. Osoby zakażone koronawirusem, które przechodzą chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie zarażać innych.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Powierzchnie dotykowe takie jak: klamki, włączniki światła, poręcze, skrzynka na listy biurka, lady i stoły muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Należy zachować 2-metrową odległość w przestrzeni publicznej od innych osób.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Nabierz zwyczaju dokładnego mycia wszystkich owoców i warzyw. Kiedy przygotowujesz albo podajesz jedzenie, dbaj o czystość rąk, sprzętów kuchennych oraz blatu. Żeby zniszczyć szkodliwe mikroorganizmy, niektóre produkty należy gotować w odpowiedniej temperaturze. Produkty, których akurat nie używasz, wkładaj od razu do lodówki. Unikaj przygotowywania jedzenia dla innych, kiedy jesteś chory.  Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.

Staraj się skupić na pozytywnych rzeczach

Przyjaciele mają pozytywny wpływ na twoje zdrowie psychiczne i emocjonalne. A są jeszcze ważniejsi, kiedy nie możemy spotkać się z innymi osobiście. Jeśli nie możesz opuszczać domu, może będziesz w stanie skorzystać z wideokonferencji lub połączeń telefonicznych, żeby podtrzymać przyjaźnie, które masz, albo nawiązać nowe. Odnów utracone więzi rodzinne.

Poświęć czas na zainteresowania i pasje, które z wiekiem porzuciłeś lub znajdź nowe. Pozwól sobie na to by coś pozytywnego i przyjemnego zajęło Twoje myśli.