Seniorze, świętuj online Międzynarodowy Dzień Przyjaźni!

W dzisiejszym świecie odległość, jaka dzieli nas od przyjaciół, to żadna przeszkoda, bo… istnieje internet! Do korzystania z kontaktu online przekonuje Marta Manowska, ambasadorka kampanii „e-Senior potrafi!” – obejrzyj jej film i zainspiruj się w Międzynarodowy Dzień Przyjaźni, który obchodzimy właśnie dziś!

W dzisiejszym świecie odległość, jaka dzieli nas od przyjaciół, to żadna przeszkoda, bo… istnieje internet! Do korzystania z kontaktu online przekonuje Marta Manowska, ambasadorka kampanii „e-Senior potrafi!” – obejrzyj jej film i zainspiruj się w Międzynarodowy Dzień Przyjaźni, który obchodzimy właśnie dziś!

Gorszy dzień, zmęczenie, a może wręcz przeciwnie – zabawna przygoda lub udane zakupy? Jest wiele spraw, którymi możemy mieć ochotę podzielić się z kimś życzliwym. W idealnym świecie nasi przyjaciele są przy nas zawsze, kiedy ich potrzebujemy. W rzeczywistości nie zawsze jest tak dobrze, ale na szczęście mamy idealne rozwiązania na takie sytuacje. To internet, czyli technologiczne okno na świat, dzięki któremu w kilka chwil można być blisko tych, których kochamy. Drogi Seniorze, może właśnie dziś, w Międzynarodowy Dzień Przyjaźni, odważysz się usiąść do komputera i spróbujesz skorzystać z mocy sieci?

Przyjaciel potrzebny od zaraz

Powiedzmy to sobie szczerze – rozmowa telefoniczna to czasem za mało. Będąc daleko od najbliższych wciąż mamy potrzebę spojrzeć im w oczy, czy zobaczyć jak się uśmiechają. W takich wypadkach warto skorzystać z wideorozmowy, czyli internetowej konwersacji z dźwiękiem i obrazem. To prostsze niż myślisz! Do takiego rozwiązania zachęca ambasadorka naszej kampanii „e-Polak potrafi!” – Marta Manowska. Obejrzyj jej film i zobacz jak to może wyglądać.

Fotel i internet

Może być także sofa, ukochany fotel albo… altanka na działce. Wideorozowa prowadzona za pośrednictwem komputera nie wymaga sztywnego siedzenia przy biurku. Najważniejsze żeby w miejscu, w którym jesteś, był internet. Aby skontaktować się z przyjacielem wystarczy, że włączysz komputer i uruchomisz jedną z platform do rozmów internetowych, które można bezpłatnie pobrać z sieci lub które są częścią popularnych portali społecznościowych. Wystarczy, że wyszukasz osobę, z którą chcesz się połączyć i już możecie swobodnie rozmawiać! Czy wiesz, że możesz w ten sposób, w tym samym momencie, skontaktować się z całą grupą przyjaciół? Internet to moc możliwości, a to właśnie jedna z nich!

Na koniec kilka porad o bezpieczeństwie. Przestrzegaj ich, a korzystanie z sieci będzie dla Ciebie tylko przyjemnością.

  • Logując się na do platformy umożliwiającej wideorozmowy nie podawaj swoich danych wrażliwych. Zwykle wystarczy login, czyli Twoja internetowa nazwa. W żadnym wypadku nie wpisuj swojego numeru PESEL. Jeśli platforma tego wymaga – zrezygnuj z korzystania z niej.
  • Rozmawiać przez internet można nie tylko ze znajomymi. Często jest na odwrót – osoby poznane w sieci z czasem stają się naszymi przyjaciółmi. Poznając się z nowymi użytkownikami sieci warto jednak zachować czujność – nieuczciwych osób niestety nie brakuje.
  • Nie klikaj w linki przesyłane za pomocą komunikatorów bez wcześniejszego upewnienia się, że to rzeczywiście Twój znajomy je wysłał. Czasem wirusy, które atakują komputery same je wysyłają, by zainfekować także Twój komputer. W sieci tak jak na drodze – obowiązuje zasada ograniczonego zaufania!

– Internet jest narzędziem niejako skrojonym na potrzeby osób dojrzałych. Nie tylko pozwala na lepszą komunikację z bliskimi, czy znajomymi, ale pozwala także na realizację tych wszystkich czynności, na które czasami po prostu brakuje siły. Jest oknem na świat – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Kampania „e-Polak potrafi!” ma uzmysławiać Polakom, ze warto korzystać z internetu. Zwracamy uwagę na możliwości wykorzystywania go w różnych ważnych kwestiach, w tym w codziennych sprawach. Nie tylko tych urzędowych, choć te można i warto jak najczęściej załatwiać drogą elektroniczną – dodaje szef MC.

Więcej o naszej kampanii na www.gov.pl/epolakpotrafi

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.