3 najlepsze ćwiczenia dla seniorów

Ruch i aktywność fizyczna jest przydatna w każdym wieku. Ćwiczenia sprawiają, że nasze serce i mózg lepiej pracuje, mamy lepsze samopoczucie, a dodatkowo zapobiegamy depresji i wzmacniamy mięśnie.

3 najlepsze ćwiczenia dla seniorów

  1. Spacery – najprostszą propozycją ćwiczeń dla osób starszych jest spacer. Najlepiej spacerować każdego dnia. Dzięki tej prostej aktywności zapobiegniemy zanikowi mięśni, który jest główną przyczyną problemów z biodrami.
  2. Nordic walking – jest to marsz z wykorzystaniem specjalnych kijków, które aktywują nie tylko mięśnie nóg, ale też mięśnie stabilizujące oraz mięśnie ramion. Tempo tego ćwiczenia dla osób starszych dopasowujemy do możliwości seniora, a więc możemy maszerować spokojnie, ale też bardzo dynamicznie. Jest to idealna propozycja treningu całego ciała dla osób starszych.
  3. Schody – jeżeli osoba starsza nie ma ku temu przeciwwskazań może w ramach ćwiczeń pokonywać schody. Ćwiczenie mocno angażuje mięśnie stawu kolanowego, dzięki czemu stabilizują one same stawy. Jednak aby ćwiczenie było bezpieczne, należy utrzymywać ciężar ciała na piętach. Dzięki temu odciążymy stawy kolanowe i dodatkowo zaangażujemy mięśnie ud.